Prosím vás, negooglete, kolik stojí svatba, nic se nedozvíte. Svatební rozpočet je totiž sakra individuální věc. Můžete utratit 40, ale taky 200 tisíc, jen to hvízdne. Všechno se dá pořídit hodně levně i hodně draze. Proto na to jděte obráceně a hned na začátku plánování svatby se pokuste objektivně stanovit maximální částku, kterou chcete nebo si můžete dovolit za veselku utratit. Možná to nezvládnete určit za jeden večer, ale rozhodně tuhle diskuzi s partnerem otevřete co nejdřív.
Z čeho svatbu zaplatit
Nalijte si sklenku (čistého) vína, dejte hlavy dohromady a sepište si:
- kolik máte našetřeno, jestli máte našetřeno
- kolik teoreticky do plánovaného data svatby ještě stihnete našetřit
- kolik a jestli vůbec vám na svatbu mohou přispět rodiče
Pokud počítáte s tím, že část nákladů uhradí vaši rodiče, podle tradic a etikety to mají striktně rozdělené (tady si teď představte toho smajlíka, co protáčí oči – nesnáším tahle pravidla). Rodiče nevěsty prý mají na starosti svatební šaty, oznámení, fotografa a jídlo, rodiče ženicha pak především alkohol a svatební cestu. Jestli se toho chcete držet, budiž, trochu bych ale v tom případě počítala s tím, že vám do celkové podoby svatby budou rodiče možná trochu kecat. Raději jen buďtě vděční, že vám rodiče mohou a chtějí přispět, a použijte jejich příspěvek na cokoliv.
Jinou šanci, jak získat peníze na svatbu, teď už pravděpodobně nemáte. Zadlužit se kvůli jednomu dni snad nechcete, že ne?!
Někdo se spoléhá na to, že se mu část výdajů vráti ve svatebních darech. Na to bych se ale být vámi nespoléhala – i když některé dodavatele budete platit až po svatbě, hosté nemají povinnost vám dát peníze. Ani když předem taktně upozorníte, že svatební dary přijímáte v hotovosti v jakékoliv výši… Raději mějte připraveno dost na to, abyste si celou svatbu zvládli zaplatit sami, a co vám zbyde nebo dostanete od svatebčanů, použijte na krásnou svatební cestu nebo vylepšení bydlení.
Tak kolik máte? Gratuluju, právě jste si určili celkový rozpočet na svatbu. Pokud myslíte, že tahle částka ani zdaleka nestačí na to, co jste si vysnili, zvažte buď vzdálenější datum svatby (o něm jsem vám psala v prvním kroku série), nebo menší svatbu. Jak ale poznat, jestli to stačí?
Kolik peněz je na svatbu dost peněz
Sepisování předchozím bodem rozhodně nekončí. Teď si musíte určit, kolik jste ochotní utratit za jednotlivé položky svatebního rozpočtu a bez jakých položek se vlastně v pohodě obejdete. Pro začátek by vám mohla se stanovením rozpočtu pomoct TAHLE MOJE INTERAKTIVNÍ TABULKA. Jsou v ní uvedené různé kategorie výdajů, které se obvykle řeší, a přibližný procentuální podíl celkového rozpočtu na jednotlivých položkách. Tabulku si zkopírujte (ne že mi zmastíte tu moji!), do horního řádku napište svůj stanovený maximální rozpočet a mrkněte. Je to reálné?
Upravujte procenta, mažte a přidávejte položky podle toho, co je pro vás více či méně důležité. Přidáte si tam svatební agenturu? Pronájem vysněné stodoly a ubytování pro hosty? Víte, že ušetříte na šatech a tím pádem můžete koupit třeba lepší pivo? Doporučuju ale přinejmenším počítat s tím, že jídlo a pití pro hosty spolkne zpravidla 40 až 45 % rozpočtu.
Pokud vám tahle procentuální metoda úplně nevyhovuje, můžete si určit třeba částku na hlavu (malé děti nepočítejte), např. 1500 Kč/osoba, což při takové obvyklé české svatbě s 80 hosty vychází na 120 tisíc. Tohle je ale hodně, hodně orientační, jak už bylo řečeno, finální podoba svatby je hrozně individuální záležitost. Za mě je rozhodně nejlepší si vždy rozepsat jednotlivé položky a k nim příslušnou částku.
Pokud si raději všechno píšete ručně, vytvořila jsem pro vás ještě takovouhle tabulku v pdf KE STAŽENÍ.
Nelze ani moc napsat orientační ceny za jednotlivé položky. Svatební šaty teoreticky pořídíte i v konfekci za 1500 korun (a neznamená to, že budou ošklivé, jen nemůžete počítat třeba s propracovanými krajkami), ale mohou vás vyjít i na 25 tisíc. Dekorace a kytky vás nemusí stát v podstatě ani korunu, když se na ně vrhnete sama nebo se na ně úplně vyprdnete, ale taky vás mohou celkově vyjít třeba na 50 tisíc. Cena dobrého fotografa začíná na 15 tisících, to bych se na vašem místě už moc srazit nesnažila. Jak ale vidíte, záleží čistě jen na vás, jak si svůj svatební den představujete, po čem toužíte a co je pro vás naopak zbytečné a s klidným srdcem to z rozpočtu vypustíte.
Zeptala jsem se na svatební rozpočet a počet hostů na mém Instagramu (@budemesebrat) a odpovědi jsem vám uložila do highlights. Tak se pro inspiraci mrkněte, ať máte aspoň nějakou obecnou představu, v jakých částkách se to pohybuje.
Jak na svatbě ušetřit
Upřímně? Šetřit se dá úplně na všem. Na druhou stranu čím víc budete šetřit, tím víc musíte udělat kompromisů. Úplně nejjednodušší, jak by se mohlo zdát, je snížit počet hostů. Jenže zaprvé to není vždycky úplně tak snadné (my jsme si to počítali a pod 40 se prostě nedostanem…), a za druhé – i když budete mít jen 10 hostů, některé dražší položky jsou neměnné, třeba prstýnky, fotograf atp. Nějaké tipy jsem vám psala i v článku Svatební rozpočet: 7 tipů jak na svatbě ušetřit.
Pokud nemáte bezedné účty a musíte se na finance při plánování svatby opravdu ohlížet, zamyslete se nad tím, co ve skutečnosti nepotřebujete a máte to na seznamu vlastně jen proto, že se to tak dělá. Mě teď asi nebudou mít rádi někteří obvyklí svatební profesionálové (mimochodem, spustila jsem katalog svatebních dodavatelů, tak mrkněte, postupně ho budu plnit), ale já osobně bych jako první ze seznamu vyškrtla kameramana a vizážistku, kdybych si je nemohla dovolit. Pro každého je ale důležité a nedůležité něco jiného, tak se řiďte vlastními prioritami.
Pár věcí, které teoreticky můžete vyškrtnout:
- rozvoz svatebních koláčků – jestli je máte rádi, bohatě stačí, když budou až přímo na svatbě, nemusíte jimi obdarovávat celou ves a všechny kolegy v práci a ty chudáky tetičky, které jste nepozvali
- tištěné oznámení – je doba elektronická, tak se nebojte oznámení a pozvánku poslat klidně jenom emailem
- bohatá květinová výzdoba – čím méně květů a více zeleně, tím nižší cena za květinovou výzdobu, zeptejte se floristky i na to, kolik stojí jednotlivé druhy květin a které jsou v době svatby v sezóně (pivoňky jsou prostě v únoru drahej špás)
- open bar – nemusíte hostům platit (všechen) tvrdý alkohol, nabídněte jim třeba jen 2 druhy drinků, které máte sami nejraději, a zbytek nechte na nich – můžou si oblíbené lahve sami přivézt nebo zaplatit na baru
- sweet bar – jasně, že je svatební sweet bar super a všichni hosté se u něj zastaví, ale ve skutečnosti bohatě stačí i jen svatební dort, věřte mi…
- živá hudba – jako jo, kapela nebo DJ udělají se zábavou hodně, ale i s tím playlistem na Spotify to zvládnete
- družičky – fakt ne, nepotřebujete je, ani malé, ani dospělé, takže si úplně klidně škrtněte náklady na jejich šaty a doplňky
- dárky pro hosty – oni přišli, protože vás mají rádi, ne proto, aby něco dostali… beztak většina nevěst vymýšlí fakt kraviny, které se pak válí v šuplíku
Určitě najdete další položky, které vy sami v pohodě vyškrtnete. Příště mrkneme na to, jak je důležité určit si včas počet hostů – i to výrazně ovlivňuje celkový svatební rozpočet.
Jak jste na tom? Máte už reálnější představy o tom, kolik vás bude svatba stát?
Užívejte!
Lucie
Články ze série Plánování svatby krok za krokem:
Datum svatby
Svatební rozpočet (právě čtete)
Počet hostů
Místo svatby
Svatební obřad, matrika a papírování