·

27JEWELRY: Prsteny navrhuju i po emailu

Moji chválu na Svatební cirkus jste tu už číst mohli. Lenka Šváchová, srdce, duše a ruce značky 27JEWELRY tam měla stánek s nádhernými rukodělnými snubními a zásnubními prsteny a dalšími šperky a já u něj zakotvila hned dvakrát. Tyhle kroužky s nepravidelnými, a přesto naprosto dokonalými tvary si mě získaly (a přítele taky, tak že by?). Měla jsem v plánu Lenku oslovit, ale znáte to, jeden míní… a tahle sympatická šperkařka se mi ozvala sama.

Lenko, jaký vůbec první šperk jste vyrobila?
To si popravdě nepamatuju. Odmalička jsem na sebe věšela všelijaké „šperky“ z vlastní tvorby, ale který byl první, to těžko říct.

Kdy jste tedy začala se skutečným šperkařstvím, máte na to školu?
Mám, ale začala jsem jen tak doma v obýváku prací se sklem. Když se ale začaly hromadit první skleněné výtvory, chtěla jsem je ještě využít. A tak jsem začala objevovat práci s kovem. Jenže na to už jsem sama nestačila, takže jsem se v dospělosti rozhodla jít na učňák studovat obor zlatnictví/klenotnictví.

Máte nějaký zdroj inspirace pro svou tvorbu?
Nejvíc mě inspiruje asi sám materiál. Baví mě objevovat nové způsoby, jak s ním pracovat. Vyhledávám zároveň zajímavou architekturu, přírodu, dobré lidi a jsem si jistá, že to všechno zanechává stopy na mé tvorbě.

27jewelry-everbay-hires-048
27jewelry-everbay-hires-020
Foto: Everbay

S jakými materiály pracujete?
Soustředím se na práci se zlatem – chci, aby šperk časem neztratil na kvalitě či hodnotě.

Máte ucelené kolekce, ale vyrábíte šperky i zcela na zakázku. Dá se říci, co chtějí zákazníci častěji?
Je to asi půl na půl, ale i u zakázek většinou vycházíme z mých kolekcí.

Přišel za vámi už někdy někdo s nějakým opravdu hodně zvláštním požadavkem či představou podoby šperku?
Když jde zákazník za mnou, vždy chce něco zvláštního. Ale opravdu nevím… a hlavně se to snažím nesoudit. Když slyšíte příběh, důvod, proč by měl daný šperk vypadat zrovna takhle, pak je vlastně všechno srozumitelné a svým způsobem normální.

white19_27jewelry
Foto: Štěpán Vrzala

Co muži, chodí za vámi pro zcela zakázkové zásnubní prstýnky?
Naštěstí chodí i píší. Strašně si vážím toho, když přijde muž a chce pro svoji polovičku něco originálního, něco, co by ji vystihovalo. Možná byste se divila, ale i přes email je možné vymyslet krásný prsten.

Může za vámi zákazník přijít s vlastním drahokamem či polodrahokam ke zpracování? Zasadila byste mu do prstenu třeba vlastnoručně vykutaný křišťál nebo nalezený achát?
Určitě! Úplně chápu, že má člověk ke kamenům, které vlastní, vztah a chce je mít stále při sobě.

Pořád se točíme kolem výroby na přání, ale vyrobila byste mi třeba stejný prsten jako má vévodkyně Kate? Nebo zcela dodržujete svůj rukopis?
Šperk na přání ráda vyrobím, ale svůj rukopis dodržuju. Připadá mi jako ztráta času i energie duplikovat práci jiných. To radši zákazníka odkážu na místo, kde mu takový šperk udělají. Mě si naštěstí lidé vybírají právě pro můj styl. To je přece důvod, proč jdete za designerem, ne?

white61_27jewelry
Foto: Štěpán Vrzala

Přejděme ke snubákům – měli by za vámi snoubenci přijít už s nějakou konkrétní představou?
Nemusí, na všechno přijdeme spolu. Vždycky říkám, že jestli se vám líbí můj styl, pak určitě něco vymyslíme.

Jak dlouho vám pak trvá výroba?
Potřebuju minimálně tři týdny. Pokud si snoubenci vyberou prsteny v mém eshopu, pak jen domluvíme velikosti, barvu zlata a případně rytinu. Pokud se jedná o výrobu na zakázku, tak si nejprve na osobní schůzce nebo po telefonu či emailu domluvíme podobu šperku. Po jejím odsouhlasení zasílám zálohovou fakturu a v té době se již dávám do výroby.

A teď zcela nekriticky – proč by si snoubenci měli vybrat prsteny právě u vás? Čím se lišíte od konkurence?
Snažím se do prstenů vnést příběh, to běžná zlatnictví nedělají. Vždy prsteny vybíráme či navrhujeme tak, aby se s nimi pár zcela ztotožnil. Klidně spolu strávíme spoustu času jenom kvůli tomu, abychom odstranili nervozitu z toho, že si vybíráte prsten, který budete nosit navěky. Pár si musí být jistý, že je to opravdu to pravé. Například se absolutně neřídím nějakými pravidly, že musí mít snoubenci prsteny stejné. Nedávno u mě byl pár, který líčil, jak jsou běžná zlatnictví v tomto ohledu neochotná – buď si vezmete celou sadu, nebo nic. Tyto prsteny patří k sobě a tím to hasne. To se mi nelíbí a pracovat tak nechci.

Tomu rozumím, osobně bych si z konvenční nabídky asi nevybrala…
Je smutné, jak je u nás malá nabídka. Navíc se většina těch prstenů vyrábí tak, že je z trubek nařežou a vyfrézují CNC stroje. Už to samotné ve mně nevzbuzuje moc příjemný pocit, ale proti gustu…

white39_27jewelry
Foto: Štěpán Vrzala

Jaké další šperky kromě snubních a zásnubních prstenů vyrábíte?
Vlastně se všechno odvíjí od mé práce se sklem, mám poměrně rozsáhlou kolekci právě ze skla a stříbra – náušnice, prsteny, náhrdelníky. Dále mám kolekci Precious, která je založena na drobných zlatých kvítkách rozzářených diamantem. Nyní se zabývám i dětskými náušnicemi a do budoucna přibydou snad i nějaké šperky pro muže, ty zatím dělám vyloženě jen na zakázku.

Nosíte své vlastní kolekce? Máte nějaký oblíbený kousek?
Mojí srdcovou záležitostí je právě zmíněná kolekce Precious, sama už po dlouhou dobu nosím prsten se čtyřmi květy. A teď se nemůžu vynadívat na nový prsten Stardust, který je jakoby pocukrovaný drobnými diamanty.

Kde všude si mohu vaše šperky zakoupit?
Buď v mém eshopu, nebo se můžete přijít podívat do mého nového showroomu v Praze. Vybrané kusy ze skleněných kolekcí také dodávám do prodejních galerií v České republice i na Slovensku zaměřených na český design.

Máte nějakou vysněnou zakázku nebo ikonu, na které byste své šperky ráda viděla?
Tak to jste mě zaskočila. Asi mě to nikdy nenapadlo…

27jewelry-everbay-hires-055
Foto: Everbay

Lenka Šváchová v 10 větách:

Naposledy jsem se od srdce zasmála s přítelem.
Miluju slunce.
Cítím se milovaná, když je všechno v harmonii.
Věřím na správný čas.
Ve správný čas bych řekla ANO.
Nevěřila bych, že máme zlatnictví v rodině.
Mrzí mě, že nevlastním starý rodinný šperk z dílny mých předků.
Zásnubní prsten má být osobitý.
Ve svatebním průmyslu jsem se ocitla náhodou.
Kdybych se letos vdávala, tak na to vůbec nejsem připravená!

https://vimeo.com/147161029

Video: Petr Vyšohlíd
Úvodní foto: Everbay

Užívejte!
Lucie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *