S myšlenkou napsat článek o přírodní kosmetice, kterou sama výhradně používám už čtyři roky, jsem si pohrávala dlouho. Nechtěla jsem ale psát jen ze svého laického pohledu, protože nejsem žádná beauty blogerka a samozřejmě co se osvědčilo mně, nemusí vyhovovat vám, logicky. Oslovila jsem proto ke spolupráci Míšu, majitelku eshopu Krásná každý den, a její produktovou vílu Lucku, které mají přece jen daleko větší přehled než já a vědí o přírodních kosmetických produktech snad úplně všechno. S mým nápadem nadšeně souhlasily a společně jsme pro vás připravily celkem tři články, které vám mohou pomoci zlepšit stav pleti a připravit ji na svatbu pomocí čistě přírodní péče. Přece jen, ať chcete nebo ne, během plánování svatby jste nebo budete více či méně ve stresu a to nemá pleť ráda. Stres se na ní umí podepsat. Proto nepodceňujte správnou péči a hezky se hýčkejte (a hodně spěte a pijte spoustu vody, znáte to…), přírodní kosmetika voňavá po bylinkách a květech je na to naprosto ideální.
Články jsem sice pojala jako průvodce pro nevěsty, ale všechny následující rady budou samozřejmě fungovat i pokud se zrovna nevdáváte. Krásnou pleť chceme mít přece všechny!
Jak poznat svůj typ pleti
Pokud neznáte svůj typ pleti, rychle to napravte. Bez toho si totiž tak akorát zbytečně přiděláváte vrásky na čele. Možná i doslova. Když neznáte charakteristiku své pleti, která se v průběhu let přirozeně mění, logicky nemůžete přece ani vědět, co potřebuje. Lucka mi poradila super jednoduchý test, jak svůj typ pleti poznat. Mimochodem, já si od puberty myslela, že mám pleť mastnou, protože jsem až do 25 let trpěla na ošklivé akné, a podle toho jsem s ní taky zacházela. A přitom mám podle následujícího testu pleť jen lehce smíšenou, skoro až normální. Ty zanícené pupínky totiž byly způsobené nesnášenlivostí lepku…
Test: Ráno po probuzení si opláchněte obličej čistou vodou bez jakýchkoliv přípravků. Jemným froté ručníkem si pleť osušte, ale nedrhněte ji – jen ručník jemně přikládejte na kůži. Pak zhruba půl hodiny počkejte – během té doby začne pokožka přirozeně fungovat a produkovat maz. Připravte si 4 hygienické papírové ubrousky a každý z nich opravdu jemně přitlačte na jednu část obličeje: čelo, nos, bradu a tváře.
Vaše pleť je: suchá, jestliže všechny ubrousky zůstaly čisté; smíšená, pokud jsou v T zóně ubrousky mastné; mastná, jestli jsou všechny čtyři promaštěné; normální, pokud objevíte jen slabé mastné otisky.
Správná péče o normální pleť
Jestli je vaše pleť napnutá, pružná, svěží, matná, víceméně bez vrásek, s póry, které jsou vidět, ale nejsou rozšířené ani ucpané, a bez mastného filmu, pak jste dítě štěstěny. Jedná se totiž o normální typ pleti, který ale zas tak normální není – vyskytuje se totiž jen velmi zřídka.
Péče: Neusněte na vavřínech. I když máte takřka dokonalou pleť, zůstane takovou, jen když se o ni budete pravidelně starat. Každodenní čištění, tonizace a hydratace by tak pro vás měla být samozřejmost. Naštěstí k tomu ale díky minimálním problémům nepotřebujete péče moc. Stačí vybrat vhodné přírodní produkty právě pro tento typ pleti.
Správná péče o suchou/citlivou pleť
Je-li vaše pleť bledá, drsná, křehká, má sklon k červenání, popraskání či šupinkám, jsou vám vidět drobné žilky (vlásečnice) a naopak máte neviditelné póry, máte suchou, nebo hůř, citlivou pleť. Taková bohužel stárne nejrychleji a brzy se na ní objevují vrásky.
Péče: Suchá a citlivá pleť potřebuje úplně jinou péči než jiné typy. Vyživující pleťovou masku můžete používat dvakrát týdně, peeling ale maximálně jednou týdně. A na čištění budete potřebovat produkty, které nebudou pokožku ještě více vysušovat, takže absolutně zapomeňte na jakékoliv přípravky obsahující alkohol. Nejvhodnější jsou pleťová mléka či různé emulze, skvělou volbou jsou i přírodní čistící gely, které nenarušují přirozený ochranný film pokožky. Na ranní i večerní dočištění je pak vhodné používat čisté květové vody a na závěr nezapomeňte na denní a noční krém, aby vaše pleť dostala potřebné množství hydratace. Spoustu produktů na suchou pleť najdete tady a na citlivou pleť tady.
Správná péče o mastnou a smíšenou pleť
Pokud máte pleť hrubou, lesklou, s viditelně zvětšenými póry, projevy akné a černými tečkami, potýkáte se s mastnou pletí. Celá tvář se ale mastí málokomu – nejčastějším typem je totiž pleť smíšená. V jejím případě máte mastnější T zónu (čelo, nos, bradu) a naopak suché máte lícní kosti a tváře.
Péče: Dokonalé ranní i večerní vyčištění je nejdůležitější součástí péče o mastnou a smíšenou pleť. Nestačí používat jen obyčejnou vodu, ta totiž rozpouští jen nečistoty, které jsou v ní rozpustné. Což mastnota není. Doporučuje se proto používat na čištění pleťová mléka, gely či mýdla. Své pleti také dost pomůžete, když jí dvakrát týdně dopřejete čisticí či hydratační masku, která pokožku vyčistí do hloubky a odstraní všechny nečistoty a toxíny. A nezapomeňte, že maska se používá až na běžně vyčištěnou pleť.
Pro tento typ pleti je také důležitý pravidelný peeling, který odstraňuje odumřelé buňky a pokožku viditelně vyhlazuje a zjemňuje. Na závěr čisticí péče pak použijte pleťovou tonizační vodu, která pleť připraví na aplikaci krému.
Pleťové krémy pro mastnou a smíšenou pleť nesmí být příliš hutné, aby pleť ještě více nezatížily. Skvělou alternativou ke krémům jsou také vhodně zvolené pleťové oleje, které pokožku navzdory všeobecnému přesvědčení nemastí, ale naopak jí pomáhají vrátit rovnováhu. Pokud zkusíte právě oleje, aplikujte je na navlhčenou pokožku (ideálně na pleť navlhčenou květovou vodou, třeba růžovou) – tak se olej vsákne bez pocitu mastnoty.
Můžete používat i speciální hydratační pleťová séra, která jsou lehká a pokožku nezatěžují – na hydrataci totiž nezapomínejte ani u tohoto typu pleti. To, že je vaše pleť mastnější, totiž v žádném případně neznamená, že je automacky i hydratovaná. Vyberte si vhodné produkty pro mastnou a pro smíšenou pleť.
Když máte vrásky
Vrásky jsou naprosto přirozeným znakem stárnutí a je jedno, jestli se vám ty první objeví už po dvacítce, nebo až ve čtyřiceti. Kůže totiž postupem věku mění své vlastnosti, ztenčuje se, ztrácí se podkožní tuk a proteiny, především kolagen. Zkrátka nemáte šanci se jim zcela vyhnout, ale správnou životosprávou a péčí je můžete oddálit a zmírnit. Výrazně vám pomůže dostatek spánku, méně stresu, lepší stravovací návyky, pravidelný pitný režim, žádné cigarety a alkohol jen příležitostně a také používání přípravků s ochranným faktorem proti UV záření.
Navíc je dnes už k dostání i celá řada přírodních krémů a pleťových sér, které procesy stárnutí zpomalují, pomáhájí předcházet vzniku těch prvních vrásek (které se prý obvykle začnou objevovat v pětadvaceti, já ty své vnímám od sedmadvaceti) a pokožku celkově zpevňují. K tomu pomáhají i vhodné pleťové oleje, které dokážou zachovávat mladistvý vzhled pleti a dodají jí všechny potřebné látky, vitamíny a minerály. Mrkněte sem na přírodní kosmetiku podporující pružnost pleti.
Když máte jizvy po akné
Akné bohužel není běžné jen v pubertě, ale i v dospělosti, sama jsem s ním dlouho zápasila. Navíc po něm mohou zůstat flíčky či jizvičky, kvůli kterým se necítite úplně nejlíp. Není to ale marný boj, některé přírodní přípravky dokážou vaši pokožku vyléčit a za pár měsíců zregenerovat. Samozřejmě, s hlubokými jizvami vám bohužel pomůže jen plastická chirurgie, ale menší jizvy po akné vám může pěkně zahojit i příroda. Nejviditelnější výsledky jsou po pravidelném používání šípkového oleje, gelu aloe vera, ricinového oleje, tamanu oleje a zinkové masti. Já sama používala nejvíce šípkový olej a občas ten ricinový a fakt to funguje!
Přírodní péče o vlasy
Říká se, že vlasy jsou korunou krásy a nejen nevěsta je chce mít dokonalé. Proto je potřeba se o ně opravdu pořádně starat. Nejvíc je samozřejmě zatěžuje chemické barvení a odbarvování, používání různých stylingových přípravků, jako jsou laky a tužidla, sušení horkým vzduchem a žehlení či natáčení. To, že všechny tyhle aktivity, které jsou v dnešním světě úplně běžné a bohužel převážně každodenní, vlasy vysušují a způsobují jejich vypadávání, určitě víte. Já osobně si vlasy nebarvím nějakých pět let a vracet se ke své platinové blond už opravdu nebudu. Moje kadeřnice je z mých hustých, lesklých vlasů tak nadšená, že při posledním stříhání ty dlouhé cancoury použila na vzorky barvení hennou… Výjimečně si vlasy natočím kulmou, ale schnout je nechávám přirozeně na vzduchu. Doporučuju se taky smířit se svým typem vlasů, to vám ke spokojenosti pomůže hodně – moje vlasy jsou těžké a musím je mýt obden, protože se rychleji mastí, ale kromě většího vypadávání pravidelně koncem léta jsem s nimi naprosto spokojená, protože celkově jsou opravdu zdravé a pevné.
Vypadávání vlasů jako takové je naprosto přirozené, i to, že jich v určitém období může vypadávat trochu víc. Dokud si z hlavy netaháte celé prameny víc jak pár týdnů, nijak zvlášť to řešit nemusíte. Pokud ano, je vhodné sáhnout po přírodních šamponech a tonikách, které vlasy zpevní a dokážou vypadávání zmírnit či úplně zastavit. Hodně pomáhají i zábaly z domácích ingrediencí či olejů, které vlasy vyživí, zjemní a zpevní.
Na každodenní mytí vlasů máte na výběr spoustu přírodních šamponů pro každý typ, já osobně doporučuju používat ty tuhé. Budou vám vděčné vlasy, životní prostředí (většinou se nebalí do plastu), ale i peněženka – vydrží totiž daleko delší dobu než klasické tekuté šampony. Já (i můj Vojta) používám tuhé, pěnivé šampuky, které si sama vyrábí moje kadeřnice a už nemůžu jinak! Po umytí můžete použít také přírodní kondicionér či vlasovou masku, aby byly vlasy jemné, lehké, lesklé a dobře se česaly. Pomoct jim mohou i květové vody a jablečný ocet (nebojte, oplach z jablečného octa po uschnutí vůbec nesmrdí, mám to vyzkoušené). Já navíc používám ještě zelený jíl – jemný prášek, který v malém množství “zacuchám” pomocí prstů ke kořínkům. Skvěle to nahrazuje ve chvílích nouze suchý šampon a také to pomáhá zvětšit objem mých těžkých rovných vlasů, když potřebuju.
Must have přírodní produkty
Když se ponoříte do přírodní kosmetiky, objevíte samé poklady. Já i Lucka z eshopu Krásná každý den považujeme za absolutní must have sušené jíly – mohou se používat jako pleťová i tělová maska, šampon i kondicionér. Dokážou zbavit pleť nečistoty, mastnoty a toxínů a navrací pleti zdraví a krásu. Pleť krásně čistí do hloubky a já jsem třeba naprosto uchvácená francouzským zeleným jílem a jeho účinkem na černé tečky! Lucka má v oblibě i bílý, který lze používat klidně každý den na jemné čištění pleti, a pokud si chce udělat pleťovou masku, smíchá dohromady bílý a zelený jíl. Vybrat si ale můžete i růžový, marocký nebo bentonitový.
A další opravdová must have jsou rozhodně květové vody. Já se nemůžu nabažit té růžové, která kromě všech těch pozitivních účinků na pleť (hydratuje, osvěžuje, tonizuje, vypíná, regeneruje…) také nádherně sladce voní. Hotová aromaterapie.
V příštím článku se mrkneme už na konkrétní produkty na pleť, tělo i vlasy, které byste jako nevěsty mohly ocenit – masky, séra, krémy a tak. Máte k přírodní kosmetice dotazy? Nebo s ní máte vlastní zkušenosti, o které byste se chtěly podělit? Pište do komentářů.
A užívejte.
Lucie