ROZHOVOR: Dávám si záležet na každé fotce, aby všechno pěkně ladilo

BLOG ROZHOVORY

Když jsem na jaře publikovala rozhovor s Lukášem Koryntou, měl u vás obrovský úspěch. Nebylo by to kompletní, kdybych nevyzpovídala jeho hezčí polovičku (promiň, Lukáši…) Elišku Kubíkovou alias Eli K. Photography, která se stejně jako on živí jako svatební fotograf. Teda fotografka. Osobně se neznáme, zahlédla jsem ji jen jednou, letos v červnu, u nás v Liberci v bistru Mikyna. Shodou okolností zrovna v den, kdy jsem slavila výročí se svým přítelem, o to ale nejde. Eli působí jako něžná duše a mě hrozně baví ji sledovat na Instagramu. Díky jejím fotkám ve feedu i ve stories si skládám wishlist z kolekcí oblečení, které nosí nebo fotí pro eshop NILA, inspiruje mě svými tipy na přírodní kosmetiku (přes tři roky sama už jinou nepoužívám, ale tipy na nové produkty se vždycky hodí), její kočky znám jménem a hrozně bych chtěla mít podobně zařízený interiér. O fotkách z cest ani nemluvě. Přes všechny své aktivity ale Eliška zůstává především svatební fotografkou, která fotí svatby v Česku i zahraničí a svou tvorbou inspiruje další fotografy. A to je skvělé. I já bych asi jednou s největší pravděpodobností oslovila právě ji, aby fotila mou svatbu. Nebo Lukáše. Vlastně jsem se ještě nerozhodla. Naštěstí času dost… Ale i proto jsem opravdu moc ráda, že Eli souhlasila, našla si chvilku a odpověděla na otázky v našem emailovém rozhovoru. 

Fotila jsi spolu se svým partnerem Lukášem pod značkou Couple of Prague. Lukáš mě v našem rozhovoru ujistil, že jste se nerozdělili kvůli tomu, že byste se rozešli. Jak tohle rozdělení a focení samostatně vnímáš s odstupem ty? Byl to dobrý krok?
Určitě ano. Máme teď mnohem více času na sebe, trávíme společné chvíle bez toho, aniž bychom se zaobírali focením a schůzkami. Každý teď může rozvíjet vlastní business po svém.

Když i přes rozdělení chtějí snoubenci na svatbě tebe i Lukáše, jste zvýhodněný balíček nebo prostě dva samostatní fotografové?
Moc často to neděláme, ale určitě cenu upravíme tak, aby to bylo pro všechny fér. 

Své profesní stránky máš v angličtině, je to proto, že se chceš zaměřit na focení zahraničních svateb? Proč? České svatby už nestačí?
Nikdy jsem nepřemýšlela mít stránky jen v češtině, přijde mi to dost omezující. Mým plánem vždycky bylo dostat se s focením i mimo Česko, rozvinout obzory a získat nové příležitosti.

Jak často fotíš zahraniční páry v porovnání s českými? Vnímáš nějaké rozdílnosti?
Párové focení v zahraničí je víc časté než tady, lidé si tam rádi nechají udělat fotky jen tak, nechat si zaznamenat svou zamilovanost, tady to není ještě tak zaběhnuté. 

Co všechno potřebuješ od snoubenců předem vědět, než kývneš na focení jejich svatby?
Pro mě je důležité, abychom si navzájem spolu sedli. Vědět, že jsme na stejné vlně. Ráda se s párem sejdu osobně nebo aspoň přes skype, vzájemně se trošku poznáme, popovídáme si někdy i mimo svatební témata. Když cítím, že tam něco mezi námi nesedí, raději focení přenechám někomu, kdo bude pro pár lepší fit.

Myslíš, že patříš mezi ty „prokleté“ holky, které se točí kolem svateb, ale ta jejich vlastní ne a ne přijít? Nebo na svou svatbu ještě nemyslíš?
Doufám, že nepatřím. Někdy už jsem ale tak “přesvatbovaná”, že na vlastní svatbu nemám ani pomyšlení. Ale všechno má svůj čas a ta moje se dostaví v ten pravý. 

Víš, kdo by fotil tvoji svatbu? Podle čeho bys vybírala? Chtěla bys, aby fotky byly podobné jako ty tvoje?
Nějaké svoje favority už mám, konkrétně z Ameriky. Při výběru bych se spíš koukala na to, jak fotky ke mě promlouvají, co z nich cítím a to by bylo při rozhodování pro mě zásadnější než cena. Fotky jsou to jediné, co po svatbě zůstane a určitě bych na nich nešetřila. A pokud myslíš, aby fotky byly do toho podobného přirozeného stylu, jaký mám já, tak asi ano. Nerada bych měla někoho, kdo bude dělat s barvami na fotkách nějaké psí kusy.

Stalo se ti někdy při svatebním focení, že by sis řekla: ach bože, to bych chtěla taky?
Hmm, těžko říct. Z každé svatby si odnesu něco, i když je to jen nějaká maličkost. Spíš přesahují jednotlivé momenty mezi lidmi nebo chvíle než nějaké fyzické věci. Ale o svojí svatbě už konkrétní představu mám a zatím jsem to tady na českých svatbách moc nezažila. 

Fotíš ve svatební sezóně každý víkend, nebo si i v létě dopřeješ volno? 
Při poslední sezóně jsem měla docela volný srpen. To bylo fajn, trochu jsem si odpočinula a nabrala síly na podzim, který byl letos trošku šílenější. Rozhodně ale už nechci brát tolik svateb, jako na začátku. Potřebuju trochu zvolnit, už to bylo pro mě fyzicky i psychicky náročné a přestávalo to být na té osobní vlně, která je pro mě tak důležitá. 

Je něco, co si nikdy neodpustíš, a naopak něco, čemu se vždycky ráda vyhneš?
Asi každý svatební fotograf moc nemusí focení skupinek po obřadu… Hlavně, když je 300 hostů a chtějí jednu velkou skupinovou fotku. Ale chápu, že jsou takové skupinovky pro pár důležité, hlavně třeba s prarodiči, kteří už na světě dlouho nezůstanou. To je pak hezká památka a určitě bych takovou fotku taky chtěla. 

Kolik času zabere postprodukce fotek? Ladíš všechny „své“ svatby do jednotného vzhledu?
Hodně záleží na mé pracovní morálce (smích). Někdy jsem schopná udělat celou svatbu za 2 až 3 dny, ale podle mě se tohle nemá uspěchat. A určitě si dávám záležet na každé fotce, aby všechno hezky ladilo. 

Inspiruješ se u jiných fotografů, nebo si jedeš prostě to své?
Inspirace na nás číhá na každém rohu (nebo spíš na sociálních sítích). Já už se nestačím divit, kolik skvělých svatebních fotografů všude je a pořád se objevují další. Každý den to sleduju a musím si občas dávat pozor, abych z toho nezblbla. Je pro mě důležité si zachovat nějaký ten svůj rukopis a nekopírovat jen ostatní. Největší inspirací je mi samozřejmě Lukáš.

Baví mě tvůj zájem o udržitelnou módu, nosíš krásné, jednoduché oblečení a spolupracuješ s obchodem NILA. Setkala ses už s tím, že by takhle někdo přemýšlel o svatbách? Fotilas nějakou takovou?
Děkuju! To by bylo super, kdyby takhle lidé přemýšleli i o svatbách, protože svatby jsou většinou opak toho všeho… Měla jsem letos jednu green svatbu, šaty byly z půjčovny, květiny připravilo eko květinářství a o vlasy nevěsty se postaralo eko kadeřnictví s přírodní kosmetikou. Na jiných svatbách jsem se setkala s dřevěným a papírovým nádobím na hostinách. Za jakýkoliv takový nápad dávám palec nahoru! 

Nově jsi i blogerka, o čem tvůj česko-anglický blog Seaside Wildflower je?
Asi bych řekla, že je celkově o mně a o věcech, které mě baví: cestování, kočky, přírodní kosmetika, pomalá móda a kdo ví, co ještě v budoucnu doplním. Ráda bych tím třeba i inspirovala ostatní k podobné změně, jako jsem udělala já, co se týče té módy a kosmetiky.

Eli v 10 větách:

Naposledy jsem se od srdce zasmála v autě na 12hodinové cestě, kdy Lukáš zas prohodil nějaký ze svých vtipů. 
Miluju Ameriku, kočky, jaro, vůni jehličí…
Cítím se milovaná, když mi někdo daruje kytku.
Věřím v Boha. 
Klukovi, který mi udělá bezlepkový lívance do postele, bych řekla ANO.
Nevěřila bych, že po vystudování designu na ČVUT budu fotit svatby.
Mrzí mě, že se Češi pořád bojí udělat si svatbu VÁŽNĚ po svém.
Zásnubní prsten radši už nezkoumám, ať Lukáš není moc nervózní.
Ve svatebním průmyslu to vůbec není jednoduchý, ale to, že zachycujete ty nejkrásnější chvíle mezi dvěma, je docela hezká odměna.
Kdybych se letos vdávala, tak jen ve dvou v Californii.

Užívejte!
Lucie

«

»

what do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: