9 tipů, jak to udělat, aby byla na vaší svatbě opravdu zábava

TIPY A TRIKY

Já vím, že vám vždycky omílám, že máte svatbu udělat jen podle sebe, neohlížet se na maminky, babičky, tetičky, tchýně a další rádce, kteří vám budou tvrdit, že „takhle se to dělá“, „to se nehodí“, „to je ale tradice“ nebo „co by řekli lidi“, protože to bude prostě jenom vaše svatba, ne jejich. No… ale v určitém ohledu byste na své hosty myslet měli. Přece nechcete, aby na vaší svatbě zívali nudou. Všechny přece chceme, aby se říkalo, že naše svatba byla báječná. Nejlepší ze všech. Nezapomenutelná. Proto jsem sestavila pár tipů, jak docílit toho, aby se hosté na vaší svatbě opravdu bavili. Ne, nečekejte svatební hry s poznáváním ženichova zadku ani trapné tomboly (je to svatba, ne myslivecký ples, proboha!). Je to jen snůška rad, které vám pomohou zábavu a hovor rozproudit přirozeně. 

1. Zasedací pořádek vymyslete chytře

Pokud neplánujete žádnou svatební hostinu, ale pouze raut a oslavu, zasedacím pořádkem se vůbec nemusíte trápit. Ať si každý sedne, kam chce. Jestli ale chcete mít součástí svatby také slavnostní oběd, zamyslete se nad tím, kam koho usadit. Možná vám přijde jako dobrý nápad posadit vedle sebe lidi, kteří se nikdy v životě neviděli, ale podle vás by si třeba měli co říct. Vždyť svatba je přece skvělé místo, kde poznat nové přátele či lásky, no ne? No… možná. Spíš ale budou vedle sebe sedět, mlčet a jen co to bude možné, vyhledají hosty, s nimiž se znají a stráví zbytek dne a večera s nimi. Nehrajte si na dohazovačku a jděte na to raději obráceně. Posaďte k sobě ty, kteří se znají, ať se spolu mohou přirozeně bavit. Až bude zábava v plném proudu, nebudou mít problém pustit se do řeči i s někým cizím.

2. Dejte hostům něco na památku

Nemusíte jim hned dávat krabičky plné doutníků, hedvábné šátky nebo snídaňový set s monogramem. Na druhou stranu svatební koláčky jako výslužku bere každý jako samozřejmost. Buďte originální a potěšte své hosty něčím ojedinělým, malým a krásným, aby věděli, že jste opravdu moc rádi, že s vámi v ten důležitý den byli. Zasaďte pár rostlinek, pomalujte kamínky, zavařte jahodové marmelády nebo cibulové čatní, nasušte levanduli ze zahrádky… (Pár tipů najdete v tomhle článku, další na téhle BsB nástěnce na Pinterestu). Uvidíte, jak budou vaši blízcí nadšení. 

3. Myslete na děti

Pokud ve svatební pozvánce výslovně neuvedete, že si na svatbě děti nepřejete (což můžete), pak je neignorujte. Je-li jich víc, posaďte je ke stolu společně, ať se spolu mohou hned bavit. Vymyslete pro ně také dost vyžití, aby se nenudily a nevyváděly skopičiny. Můžete objednat skákací hrad, připravit dětský koutek s hula hoop kruhy, skákací gumou, kuželkami, panákem na skákání, kopacími balony, malováním či obřími verzemi stolních her (například pexeso, piškvorky, jenga věž, člobrdo…). Menší děti většinou vydrží dlouho, předlouho na pískovišti, ale pokud jde o opravdu malé prcky, je dobré zajistit i nějaké hlídání, aby se jejich rodiče mohli občas i krapítek vzdálit. Můžete třeba za pár stovek najmout šikovnou pubertální dceru od sousedů. 

4. Připravte samoobslužný bar

Nechte hosty, ať si během party připraví něco sami. Můžou si třeba umíchat oblíbený drink z připravených destilátů a dalších ingrediencí, jako jsou džusy, šťávy, ovoce, bylinky a spousta ledu. Do správných skleniček, samozřejmě. Nebo připravte kávový bar s klasickým kávovarem, frenchpressem, moka konvičkou a dripperem, mlékem a napěňovačem, bílým i hnědým cukrem, skořicí, strouhanou čokoládou a malými zákusky k tomu. Každý si tak bude moct připravit přesně takovou kávu, jakou má nejraději. Obsloužit se sami mohou hosté ale i u baru s horkou čokoládou nebo čokoládovou fontánou, s nedozdobenými cupcakes nebo třeba sendviči. Bavit to bude dospělé i děti.

5. Převlékněte si šaty

Když se budete pořád hlídat, abyste si ty překrásné a drané svatební šaty nezamazala nebo někde nezatrhla, nikdy se dostatečně neuvolníte. Proto si připravte na oslavu šaty na převlečení, klidně nějaké krátké z konfekce, kvůli kterým nebudete vyšilovat, když vám je opilý strýc při tanci nedopatřením přišlápne nebo polije pivem/vínem. Díky šatům, o které se nebudete bát, se budete na své svatbě opravdu bavit. A když se nevěsta baví a užívá si svůj večer plnými doušky, baví se i všichni ostatní. 

6. Nepodceňujte sílu hudby

Vážně. Jestli si myslíte, že na tom, kdo a co hraje, nesejde, šeredně se mýlíte. Zjistěte si dopředu přesný playlist DJe nebo kapely, chtějte vědět, kolik setů po kolika minutách za danou cenu odehrajou a jak velké budou mít pauzy mezi sety. A trvejte na dodržení slíbeného! Když váš DJ bude hrát jen hity posledních pěti let, za chvíli budou všichni otrávení. Když bude hrát samé zamilované ploužáky nebo bude do mikrofonu mluvit nesmysly a vůbec se moc projevovat, dopadne to stejně. Kapelu si proklepněte snad ještě důkladněji. Poptejte se, zda si je můžete někde poslechnout, chtějte předem slyšet nahrávky, zjistěte si, zda mají kvalitní aparaturu a zvukaře a hlavně se ujistěte, že skutečně umí hrát a zpívat a prostě přitáhnout lidi na parket. Čím horší hudba, tím menší zábava. 

7. Vytvořte hostům pohodlný salonek

Je dobré mít připraveno více možností, kam se mohou hosté na oslavě posadit. Ono sedět od poledne do rána u jednoho stolu není nic moc. Mějte v záloze deky a polštáře na zem nebo rovnou vytvořte samostatný salonek s pohodlným křeslem a pohovkou, pokud to rozpočet dovolí. Nebo venku postavte pár jednoduchých týpí, fungují i stohy slámy a palety někde za statným křoviskem. Zkrátka dopřejte svým hostům alespoň jedno místo, kam je možné se s vínem trochu rozvalit, odpočinout si a popovídat si jako doma v obýváku.

8. Nechte hosty degustovat

Při degustaci čehokoliv se snadno rozproudí hovor a zábava. Začít můžete u alkoholu, stolek s různými druhy dobré whisky nebo rumu rozhodně nezůstane ani na chvíli prázdný. Degustovat se toho dá ale spousta: víno, čaj, sýry, doutníky… Vyšší level je pak párování: víno se sýrem, rum s doutníky, whisky s čokoládou. Děti určitě potěšíte degustací čokolády – připravte jim pracovní listy, na které si mohou zapisovat své dojmy a nechte je ochutnávat kvalitní hořkou, mléčnou i bílou čokoládu s různými přísadami a z různých zemí. O zážitek mají hned postaráno.

9. Servírujte dobré jídlo

Jídlem zábava začíná i končí. Když je poctivé, krásné na pohled a hlavně opravdu chutné, všichni o tom mluví. Když je hrozné, všichni o tom mluví. Když je průměrné, nikdo to nekomentuje. Ale svatba je natolik vzácná a sváteční událost, že si zaslouží opravdu to nejlepší, co si můžete dopřát. Žádné náhražky a polotovary, všechno čerstvé a kvalitní. I kdyby to mělo být jen sele na rožni a hromada chlebíčků, musí to stát za to! Jakmile lidem chutná a mají spokojená bříška, jsou pozitivní a rádi si povídají se známými i neznámými. V opačném případě bývají rozmrzelí, otrávení a to na svatbě nikdo nechce…
P. S. Nejhorší je na svatbách kombinace špatného jídla a špatné hudby. To už může zachránit opravdu jen nevěsta s ženichem…

Zdroje fotografií: Úvodní / 1 / 2 / 3/ 4 / 5

Užívejte!
Lucie

«

»

what do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: